Nápad se ujal, a tak se v roce 2023 v obchodním rejstříku objevila nová
firma, společnost
Greenwool.cz, sídlící v Praze.
V provozu nová linka
Ne že by zemědělci v zahraničí už tuto metodu neznali, ale v České republice šlo o novinku. Její autoři nalezli způsob, jak využít cenný přírodní materiál, který v ČR po roce 1989 bohužel ztratil své původní textilní využití a stal se odpadem, po němž nikdo příliš netouží.
To bylo tak. V roce 2008 si manželé Vanclovi pořídili malé stádo ovcí a při každoročním stříhání zvířat opakovaně zjišťovali, že vlnu od nich nikdo nechce. Začali hledat alternativu. První experimenty s proměnou na hnojivo ve vlastní zahrádce byly úspěšné.
ozději se spojili s dalšími kolegy, Pavlem Klevcovem a Radkem Banýrem. Ti dodali potřebné kontakty a odborné zázemí. Firma spolupracuje v této oblasti především s lednickou
Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity.
V loňském roce začala firma vlnu zpracovávat takříkajíc průmyslovým způsobem, a to na nové lince v provozovně v Nové Pace s roční kapacitou sto tun suroviny.
Investice si vyžádala dva a půl milionu korun.
Šetří vodu, odpudí i slimáky
Při výrobě organického hnojiva se přírodní ovčí vlna mechanicky drtí a následně lisuje do peletek. Jde o bezodpadovou mechanickou
technologii. Peletky se v půdě snadno rozkládají a aktivují život mikroorganismů, čímž rostlinám umožňují rychlý přístup k živinám, zejména k draslíku a fosforu, ale i dalším prvkům. Účinek trvá zhruba šest měsíců, tedy jedno vegetační období. Peletky z ovčí vlny jsou schopny vsáknout do sebe velké množství vody, takže v letním období zlepšují využití zálivky a zmírňují ničivý dopad sucha na rostliny.
Cena činí zhruba devadesát korun za litr hnojiva, které se hodí i pro pěstování všech běžných plodin, jako jsou jahody, rajčata, mrkev nebo paprika. Z hlediska drobných zahrádkářů je významný i odpuzující účinek tohoto hnojiva na slimáky.
Plány pro letošní rok
„V roce 2025 bychom rádi vyrobili sto tun hnojiva, což by znamenalo zpracování přibližně šestiny vlny, která se v zemi vyprodukuje stříháním ovcí. Pokud jde o odbyt, naší prioritou zůstává prodej přes vlastní
internetový obchod, ale zároveň chceme rozšířit i řady přímých velkoodběratelů,“ uvádí Radek Banýr, který má ve firmě na starost marketing a obchodní vztahy.
Přímými odběrateli jsou jak obchodní sítě, tak například i komunální služby, pečující o zeleň ve městech. Firma zajišťuje svoz vlny od chovatelů vlastními silami.
Surovina neskončí ve spalovně
V ČR se chová asi 190 000 ovcí. Většinou jsou to plemena chovaná na maso a mléko. Ze zdravotních a hygienických důvodů se ovečky musí stříhat alespoň jednou za rok a z každé se získá přibližně tři až šest kilogramů vlny.
„To znamená, že každý rok tady máme asi šest set tun suroviny, kterou nikdo nechce. Ta pak končí na skládkách nebo ve spalovnách. Dovolím si říct, že společnost Greenwool.cz mění celkový pohled na ovčí vlnu. Je to totiž hodnotná organická hmota a bohatý zdroj živin, který může být významným pomocníkem při zlepšování struktury půdy a pěstování rostlin,“ uvedl pro Deník Filip Vancl.